3/15/2013

Alara

Alara'ya ders verecegimden bahsetmiştim. Alara ile geçen hafta üç kere buluşup, matematik, almanca ve ingilizce çalıştık. Geçen salı matematik sınavı vardı ve bu aralar kesirler işleniyor.
Neyse elimden geldiği kadar kesirleri nasıl hesaplayacagini anlattım ve hepsini anladı.
Çarşamba akşamı tekrar ders vermeye gittiğim de sınavın iyi geçtiğini fakat kopya çektiğini söyledi.

Nasıl yani dedim. Ufak cadı önceden not kâğıtlarına bakmış ve sınavda aynı kesirlerin sorulduğunu fark etmiş ve çaktırmadan çantasından kâğıdı çıkarıp yanında bulunan sandalyeye koyup kopya çekmiş.

Gözlerim fal taşı gibi açıldı benim. 30 yaşına geldim. İlk okul, orta okul, lise, üniversite ve yüksek lisans boyunca bir kere bile kopya çekmemiş ben, bu 9 yaşında ki cadının buna nasıl cesaret ettiğine şaşırdım.
Bu sabah ofise gelirken babası beni cepten aradı. Adamcağız sürekli Alara'nin öğretmeni ile irtibatta ve matematik sınavında notun belli olmadığını fakat büyük ihtimal yine kötü bir not alacağını söyledi.
Yunus abi öğretmene benimle konuşup konuşamayacağını sormuş. Yani hocası olarak belki ondan yardım alabilecegimi, yada benim Alara hakkında ne düşündüğümü konuşabileceğimizi söylemiş, hoca da tamam Su'ya telefon numaramı verin, beni arasın demiş.
Ne yapacağım ben bu ufak canavarla ya? inanın bana aslında aptal değil, sadece tembel.

5 yorum:

 1. Şimdiki çocukların hepsi öyle !..
  İşin zor, Allah kolaylık versin

  YanıtlaSil
 2. herkes gibi herkes kadar demekki :)
  onu motive etmeye çalış, zevk alsın matematikten mesela.

  YanıtlaSil
 3. Şimdi insan en çok verdiği emeğe üzülüyor aslında

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki, önemli olan onun iyi bir ögrenci olunca iyi yerlere gelebilecegini idrak etmesi bence

   Sil