9/18/2012

Eat Pray Love

Yaklaşık 4 haftadır elimde dolandirdigim 'Eat Pray Love' kitabını bugün sonunda bitirdim.
Elizabeth Gilbertin neredeyse biografisi olan bu kitap, kısaltılmış adı ile Liz'in mutsuzluk içinde devam eden bir evliliği daha fazla sürdüremeyeceğini idrak etmesi ile başlıyor.
Kitapta Lizi mutsuz bir şekilde banyoda yerin üstünde dizlerinin üzerine çökmüş ve ağlayan bir halde buluyoruz.
Sonunda Liz evliliğini bitirmeye karar veriyor ve kendini dine, farklı dillere, meditasyona vermeye karar alması ile devam ediyor.
Kendini bulmak, mutsuzluğunu yenmek ve Allaha sığınmak için 3 ülkeyi ziyaret ediyor.

İlk durak italyanın Roma şehri oluyor. Orada kiliseleri geziyor. Akşamları hep aynı yerde çok sevdiği makarnayı yiyor. Dil kursuna gidip italyanca öğreniyor. Bir kaç arkadaşı onu ziyarete geliyor ve bu arada avukatından boşanma işlemlerinin tamamlandığını haberdar etmesini bekliyor

İkinci durak Hindistanın Ashram kenti oluyor. Burada Hindistanın farklı kiliselerini, tapınaklarını geziyor. Meditasyon kurslarına katılıyor ve kendini her sabah bir tapınağın yerlerini silerken buluyor. Tıpkı kendisi gibi Hindistanın adetlerinden kendini sıyırmaya çalışan, onun için tapınağın yerlerini silmeyi kendine bir kaçış yolu edinmiş genç bir hindistanlı güzel bir kızla arkadaşlık kuruyor.

Son durak Endonezyanın Bali şehri. Buraya yıllar önce bir kere daha gelmiş ve Ketut adında bir şifacının el falına baktığını ve yıllar sonra tekrar geleceğini söylemesi ile kader ağlarını örmüştür.
Geldiği ilk gün otelde sorup arastirdikatan sonra yıllar sonra Ketutu bulur ve aralarında güzel bir arkadaşlık başlar. Bir türlü kaç yaşında olduğuna karar veremeyen şifacı Ketutun her gün evine gitmeye başlar. Ketut ona nasıl dua etmesi gerektiğini öğretirken, Lizde Ketutun ingilizcesini düzeltmeye çalışır.

Ketutun yani sıra başka bir dostluk daha edinir Liz. Kendisi gibi, Endonezya için hiçte uygun olmayan boşanmış, Wayan adında bir şifacı kadın ile tanışır.Wayanin Tutti adında ufak bir kızı vardır ve ayrıca iki yetim çocuğa dikkat etmektedir.
Wayani çok seven Liz yakında Wayanin oturduğu evin kirasını ödeyemeyeceğini ve sokakta kalacağını öğrenir. Wayan yıllardır bir arsa satın almak istiyordur. Tek hayali kızı Tutti'yi okutturmaktir. İngiltieredeki arkadaşlarına Wayanin durumunu anlatan bir email attıktan sonra, dünyanın her yerinden Wayan için para yardigimi yağar.

Bu arada Brezilyalı Felipe ile tanışıyor Liz ve kabullenmek istemesede yeniden aşık olduğunu fark ediyor.

Kitap çok güzel ve kimi zaman gerçekten de kendimi buldum. Hani bazen insan herşeyi olduğu yerde bırakıp çekip gitmek ister ya. işte Liz bunun bir örneği. Kitabın sonunda bir sonraki kitabın bir kaç sayfa ön izlenimi var.
İkinci kitapta Lizin ve Felipenin birbirleri ile evlenmesini anlatıyormuş.

Artık onu almak şart oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder