11/14/2012

Geri dönüşüm

Yavaş yavaş kış mevsimine yenik düşmeye başladı Almanya. Havalar çok soğudu ve dışarıda kalan insanlar sayısı bir çok ülkede olduğu gibi burada da çok.
Burada aldığınız su şişelerine, meyve şişelerine ek para veriyorsunuz. Şişeler geri dönüşümlü olduğundan, aldığınız markette bulunan makinalara geri attığınızda, size bir kupon veriyorlar ve bu kuponu alışverişinizle birlikte değerlendiriyor, ödeyeceğiniz ücretten düşüyorlar.

Bir çok insan şişeleri marketlere geri götürmüyor ve kurtulmak için ya çöp tenekesine atıyor, yada sokak kenarında bir yere koyuyor.
İşte bu ulu orta bırakılan şişeleri sokakta yaşayan insanlar toplayıp marketlerdeki bulunan makinalara geri verip elde ettikleri kuponla kendilerine ya yiyecek birşeyler alıyorlar, yada içecek.

Trenlerde, metrolarda bulunan çöp kutuları genellikle şişelerle doluyor. Bir tren gara girdiğinde, bir sonraki kalkış saatine kadar beklemekte olduğu için, sokakta yaşayan insanlar trenlerin içini gezip şişeleri topluyor. Aslında bu içler acısı bir senaryo.
Fakat şişeleri toplayanlara kötü gözle bakılmıyor.

Bugün trende eve dönerken, hemen tren kalkmadan çöpleri karıştıran bir insan vardı. Hiç bir çöp tenekesinde şişe bulamadı.
Trende oturan yolcuların biri 'bugün hava çok soğuk degilmi?' diye sordu çöpleri karıştıran adama.
Adam 'evet gerçekten çok soğuk, şişede yok, sıcak bir kahve parası çıkardı aslında' dedi.
Yolcu cüzdanını açıp iki euro çıkardı ve adama uzattı ve 'afiyet olsun' dedi.
Adam teşekkür etti ve tren kalkmadan indi.

Hayat kimine çöp karıştırtıyor, kiminede 'bugün daha fazla kahve içemeyeceğim' dedirtiyor.


4 yorum:

  1. Ne de güzel yazmıssın. Her aksam oldugunda aklıma gelir benim de sokakta yasayan
    insanlar, üzülürüm :(

    YanıtlaSil
  2. Sokakta yaşayanlar için en zor dönem geldi. Allah yardımcıları olsun :/

    YanıtlaSil